Facebook Her Üyeye 10 Bin Dolar Ödeyebilir

Facebook kullanıcılarının mesajlarını tarayarak üyelerin gizlilik haklarını ihlal ettiği gerekcesiyle Facebook mahkemeye verildi. Facebook’un üye başına 10 bin dolar tazminat ödemesi isteniyor.

1.34 milyar kullanıcı bulunan Facebook, yasalara aykırı olarak kullanıcıların mesajlarını taradığı ve bu nedenle hangi kullanıcıya hangi reklamı göstereceğine karar verdiği söyleniyor. Facebook üyesi ‘’Matthew Campbell’’ bu konuyu mahkemeye taşıyarak, sosyal ağ sitesinde bu gerekçeyle kullanıcılarına tazminat ödemesini talep etti.

İki senedir bu uygulamaya devam ettiği söylenen Facebook, bu sayede üyelerinin profilini çıkarıyor ve onların ilgisini çekecek reklamları gösterip bu alandan gelir elde ediyor.

Bu açıklamanın mahkemeye taşınmasının ardından konu ile ilgili açıklama yapan Amerika merkezli şirket, Facebook bu uygulama kapsamında yasa dışı olduğunu belirtti.

Bu şikayeti inceleyen Yargıç ‘’Phyllis Hamilton’’ davanın açıklanmasına karar verdi. Amerika’nın Californiya eyaletinde devam eden davanın Facebook aleyhine bir sonuç olması durumunda şirketin tarihi bir tazminat ödemek zorunda kalacağı düşünülüyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s